fbpx

טיפולי פוריות- תמיכה טבעית

sperm, fertilization, live-806391.jpg

כפי שיודעת כל מי שמתקשה להיכנס להריון, הדרך לאימהות היא אחת הקשוחות.

תקופה שאין לדעת תגיע אל סופה ומלווה בטיפולים פולשניים, בפגישות יומיומיות עם זריקות הורמונים (אמני חושים), באי וודאות מתמשכת, שמגלה לך כוחות נפשיים ופיזיים שלא הכרת לפני, ובמעברים חדים בין תקווה גדולה לבין אכזבה מרסקת לתקווה חדשה. (פלא בפני עצמו).

חלק גדול בתהליך הזה לא בידיים שלנו- מהצלחת הטיפול, מספר הביציות שישאבו וכמה יופרו, האם העוברים המתוקים ישרדו, ועד העת בה נזכה לפגוש את הנשמה המתוקה והבריאה , שתגיע לעולם דרכנו.

החלק שכן נמצא בידנו הוא פשוט וטבעי יותר מטיפולי הפוריות, ואף עשוי לסייע בהצלחת הטיפולים.

ההגדרה הרפואית המקובלת ל”אי-פריון” היא העדר יכולת להיכנס להריון אחרי קיום יחסי מין בזמן הביוץ במשך שנה. ב-90% מהמקרים של אי-פריון מצליחים לאתר את הסיבה לכך: שליש מהמקרים מקורם בבעיות אצל האישה, שליש נוסף נובע מבעיות אצל הגבר והשליש האחרון הוא תוצאה של שילוב של בעיות אצל שני בני הזוג.

על פי פרסומים של מכון גרטנר, מספר מחזורי הפריה חוץ גופית למיליון איש בישראל הוא הגבוה בעולם ונמצא בעליה מתמדת: מ-5,169 מחזורים בשנת 1990 לכ- 40,000 מחזורים בשנת 2016.

הגורמים השכיחים לאי פריון

גיל

אישה נולדת עם מספר מסוים של ביציות שמשנה לשנה הכמות שלה יורדת. מגיל 35 מספר הביציות מתחיל לרדת באופן משמעותי, כשבגיל 45 הסיכוי של אישה להיכנס להריון הוא אחוזים בודדים. 

בעיות ביוץ

הבעיה השכיחה ביותר לאי-פריון היא תסמונת השחלות הפוליציסטיות שממנה סובלות 15% מהנשים.

בעיות נוספות, שעלולות להפריע לביוץ, יכולות להיגרם ממחלות אנדוקריניות שונות, ומחלות שונות בבלוטת יותרת המוח שגורמות לעלייה בהורמון החלב (פרולקטין) היפרפרולקטינמיה. 

הפרעות בשחלות, כמו ציסטות מסוג אנדומטריומה (ציסטה שמורכבת מתאי רחם, מחלה המתאפיינת בנדידת תאי רירית הרחם אל מחוץ לרחם) יכולות אף הן להשפיע על ייצור הביציות ולהפריע לתהליך ההבשלה.

בעיות מכניות

לצורך הפריה, הזרע צריך להגיע מהנרתיק ולפגוש את הביצית בחצוצרה. כל מה שמפריע במפגש בין הזרע לביצית נקרא בעיה מכנית. הבעיות הנפוצות הן הידבקויות בחצוצרות או הידבקויות תוך-בטניות שיוצרות חסימה ועלולות להיווצר כתוצאה מדלקות שונות כמו דלקת באגן, מחלות כמו שחפת, או מחלות דלקתיות במערכת העיכול כמו קרוהן וקוליטיס.

בעיות רחמיות

אחרי שהזרע נפגש עם הביצית נוצרת הפריה, מתחיל שלב ההשרשה. העובר אמור לנדוד מהחצוצרה לתוך חלל הרחם, ובהמשך לחדור לתוך רירית הרחם ולהשתרש שם. בעיות מסוימות ברחם אשר עלולות להפריע לתהליך ההשרשה לדוגמא- מומים מולדים כמו רחם חד-קרני או רחם מחיצתי, מומים נרכשים כגון פוליפים או מיומות, צלקות עקב ניתוח קיסרי או ניתוח אחר ברחם והידבקויות שנוצרו עקב מחלות מין או אנדומטריוזיס.

טיפולי פוריות

טיפולי IUI 

הזרעה מלאכותית הינו הליך רפואי במסגרתו מוחדר זרע הגבר לאישה בתקופת הביוץ. השיטה השכיחה ביותר לביצוע הזרעה מלאכותית הינה הזרעה תוך רחמית (I.U.I- Intrauterine Insemination).

הזרעה תוך רחמית מומלצת במקרים של איכות זרע לקויה ובמקרים של אין אונות. אצל נשים IUI מומלץ במקרים של כשל בתפקוד צוואר הרחם (היעדר ריר צווארי או ריר צווארי עוין) המונע מן הזרע להגיע לחצוצרה וכן במקרים של אנדומטריוזיס.

לרוב, אצל זוגות עם עקרות לא מוסברת הזרעה תוך רחמית תהיה קו טיפולי ראשוני, לפני הפנייתם לטיפול בהפריה חוץ גופית.

טיפולי IVF

הפריה חוץ גופית (IVF) הינו טיפול רפואי הכולל- השראת ביוץ, שאיבת ביציות והפרייתן ע”י תאי זרע בתהליך מעבדתי מבוקר. מאחר והתהליך מתבצע מחוץ לגוף האישה נקרא הטיפול הפריה חוץ גופית או הפריית מבחנה. מספר ימים לאחר הפריית הביציות, מוחזרות הביציות המופרות, שכעת הפכו לעוברים, לרחם האישה להמשך התפתחות.

הפניה לטיפול בהפריה חוץ גופית תינתן על מנת לפתור בעיות כגון:

 • חסימה מכאנית של החצוצרות
 • אנדומטריוזיס קשה
 • אי פוריות לא מוסברת
 • בעיות בביוץ
 • הפרעות סקסולוגיות (וגיניסמוס קשה)
 • במקרים של טיפולי פוריות קודמים שלא צלחו

תמיכה הוליסטית בדרך לאימהות

אני מזמינה אותך אל מרחב טיפולי תומך לקבלת כלים נטורופתיים אישיים ושימושיים, שיסייעו לך בדרכך אל האימהות, הכוללים:

המלצות ותפריטי דוגמא להרגלי תזונה מזינת מוח, גוף ונפש נכונה

תוספי תזונה והשלמות חסרים תזונתיים 

דיקור סיני לטיפול בבעיות הפריון השונות ולתמיכה נפשית

המלצות לטכניקות הרפיה נוספות כמו פעילות גופנית, עיסוי בשמנים אתריים וצמחי מרפא

פרחי באך לתמיכה נפשית במהלך המסע אל האימהות

לפרטים נוספים – צרי קשר עוד היום

או השאירי פרטים ואחזור אלייך בהקדם

משהו השתבש, נסי שוב בבקשה
הודעתך נשלחה בהצלחה, אצור איתך קשר בהקדם
0
  0
  הסל שלך
  העגלה שלך ריקהחזרה לחנות
  ×
  %d