fbpx

תסמונת קדם וסתית (PMS) – טיפול טבעי

הטיפול הנטורופתי המקיף אצלנו במרחב לבריאות הוליסטית כולל:

המלצות תזונה פונקציונלית אישיות

צמחי מרפא בהתאמה אישית

התאמת תוספי תזונה ומינונים

טיפולי דיקור סיני

טיפול רגשי באמצעות פרחי באך

ליווי אישי להצלחה ולשימור הישגים לאורך זמן

כאבי בטן, הצפה רגשית, כעס או בכי בלתי נשלט, רעב ותשוקה לפחמימות, גודש בחזה, מיגרנה ובטן נפוחה ואת יודעת מבלי להסתכל בתאריך שאת תכף מקבלת וסת? תחושות שכאלו הן חלק מסימפטומים המאפיינים תסמונת קְדַם-וִסתית (PMS Premenstrual Syndrome)

מה זה תסמונת קדם וסתית (PMS)

תסמונת קדם וסתית (PMS) מתייחסת לשינויים הגופניים והנפשיים שחווה האישה לפני הווסת. התסמינים משתנים מאישה לאישה וממחזור למחזור.

תסמינים אלו ניתנים לחיזוי מראש ובאים לידי ביטוי לרוב בין 7-14 יום לפני הוסת ומסתיימים כ- 24 שעות אחרי תחילתו. מידת חומרתם משתנה במידה ניכרת.

תסמינים של PMS

 • ההיבט ההתנהגותי – עצבנות, חרדה, כעס, שינוי מצב רוח, תנודות אישיותיות, עייפות ודיכאון.
 • מערכת העיכול– נפיחות בבטן, שלשול, עצירות, שינוי תיאבון והשתוקקות למתוק.
 • בהיבט הנשי – רגישות רבה בחזה, עוויתות ברחם, שינוי בתשוקה המינית.
 • בנוסף– כאבי ראש, כאבי גב, חטטת, בצקות באצבעות וכפות הרגליים

הגורמים לתסמונת קדם וסתית

 1. אורח חיים- תסמונת קדם וסתית עשויה לנבוע בשל תזונה לקויה (תזונה עתירה בפחמימות מזוקקות ושומני טראנס), חסרים תזונתיים שונים, העדר פעילות גופנית, הצטברות רעלים ומתח נפשי
 2. שינויים ההורמונלים (אסטרוגן ופרוגסטרון בדם) ורמה גבוהה של פרולקטין ( הורמון בלוטת יותרת המוח) או חוסר בסרוטונין
 3. חסרים תזונתיים (בעיקר ויטמין B)
 4. תנודות של משדרים כימיים (נוירוטרנסמטרים) במוח הם האחראים בין השאר לביטוי של סימפטומים אלו..

בעוד שכ-30-80% מהנשים סובלות מ PMS, כ- 3-8% מהנשים בשנות הפוריות יחווה סימפטומים חמורים יותר, המכונים הפרעה דיספורית קדם וסתית (PMDD premenstrual dysphoric disorder).

מהו PMDD?

אותה קבוצת נשים תסבול מסימפטומים חמורים יותר של תסמות קדם ויסתית, בעיקר בהיבט הנפשי. זהו סינדרום שלאחרונה נכנס כאבחנה מוכרת בעולם בריאות הנפש, המתאפיין גם-כן באופי מחזורי ומשתנה בהתאם למחזוריות האישה (ביוץ ווסת). גורם מובהק באבחון הפרעה דיספורית קדם-וסתית הוא השפעה על התפקוד היומיומי, כשהתמונה תוצג על-ידי אחד או כמה מהסימטפומים הבאים: שינויים תכופים במצב הרוח, עצבנות ומתח, הסתמנות חרדתית ו/או סימני דכאון. בנוסף יתווספו גם מספר שינויים גופניים כמו: עייפות, שינויים בתיאבון או בשינה, ירידה בריכוז ובעניין, נפיחות בטנית ובחזה, כאבי ראש, שרירים ומפרקים.

ה- PMDD נפוץ יותר בקרב נשים בגילאי 20-30, כשגורמי הסיכון העיקרים קשורים להיסטוריה אישית של מצבי רוח וחרדה, הסטוריה משפחתית והצטברות מתח.

הטיפול הקונבנציונאלי בתסמונת קדם וסתית (PMS)

 • גלולות למניעת הריון
 • תרופות נוגדות דיכאון (תרופות מקבוצת ה־SSRI) כמו פריזמה, ציפרלקס וסרוקסט להן תופעות לוואי רבות ואף קשות
 • משככי כאב נוגדי דלקת (NSAIDS) כמו אדויל, ארקוקסיה ונורופן.

הטיפול הטבעי בתסמונת קדם וסתית (PMS)

הטיפול הנטורופתי המקיף אצלנו במרחב לבריאות הוליסטית כולל:

המלצות תזונה פונקציונלית אישיות

צמחי מרפא בהתאמה אישית

התאמת תוספי תזונה ומינונים

טיפולי דיקור סיני

טיפול רגשי באמצעות פרחי באך

ליווי אישי להצלחה ולשימור הישגים לאורך זמן

טיפול ב- PMS באמצעות דיקור סיני

ברפואה הסינית ישנו משפט האומר “אם יש כאב אין זרימה ואם אין זרימה יש כאב”

סינדרום זה מושפע מזרימה לא תקינה של האנרגיה (הצ’י) והדם. וקשורים בעיקר לאיברי הכבד והטחול. הכבד לפי הרפואה הסינית אחראי על התזמון, הוא זה שמאחסן את הדם ותפקידו לדאוג כי תנועת הדם תקינה. הטחול משתתף בתהליך ייצור הדם והאנרגיה (הצ’י) ולכן האיזון בין שני איברים אלו הכרחי.

 • דיקור סיני מאזן את הפעילות ההורמונלית, לרבות פעילות בלוטת ההיפופיזה ובלוטת התריס.
 • הדיקור מאזן את זרימת הדם באיברי הרבייה, לרבות הרחם והשחלות.
 • הרפואה הסינית מרגיעה את הנפש. דיקור בנקודות מסויימות גורם להפרשת אנדרופינים ומאזן את רמת הסרוטונין המופרשת מהמוח.

~  תסמונת קדם וסתית – טיפול באמצעות פרחי באך ~ 

“אני נוטלת כעת את השליטה על מוחי ועל חיי. אני אישה בעלת עוצמה ונמרצת! כל חלק בגופי מתפקד באופן מושלם. אני אוהבת אותי .”

לואיז היי

כ-80-90% מהנשים מתמודדות מדי חודש עם מידה כזאת או אחרת של כאבים, מצוקה וחוסר איזון גופני ונפשי, ועולה השאלה המאוד מתבקשת מה שמעלה בי תהיות לגבי את השאלה המתבק – מה בדיוק קורה פה? מה אנחנו עושות לא בסדר? אולי פספסנו משהו? בלי להפחית באמינות והתוקף לכאבים ולתחושות הפיזיות והרגשיות סביב המחזור הנשי, אני חושבת שכנשים איבדנו קצת את החיבור לנשיות הטבעית, הפראית והקסומה שלנו. אולי כפי שאומרת לואיז היי: ” מסרנו את השליטה על גופנו ומחשבותינו לבלבול והענקנו יותר מדי כוח להשפעות חיצוניות. ודחינו תהליכים נשיים.

אני חושבת שראוי שנשאל כיצד החינוך, התפיסות והאמונות שהושרשו בנו בנוגע למחזור הווסת, וכיצד אורח החיים אותו אנו מנהלות, משפיעים על היבטים נרחבים הנוגעים לרווחה ולבריאות הנשית שלנו.

במסורות עתיקות בתרבויות קדומות נתפסו גוף האישה ומחזור הווסת כמקודשים. המקצב המחזורי המתגלם בגוף-נפש האישה והאופן בו הוא מהדהד את המחזורים הגדולים של הטבע כמו גאות ושפל, חילופי העונות ומחזור הלבנה – נתפסו כהיבט חיובי של ההוויה הנשית. ובלא מעט תרבויות אפילו כיבדו נשים צעירות בטקסי התבגרות וחנכו אותן בכניסה לעולם הנשיות.

נתקדם כמה אלפים בזמן אבל לא בהכרח בגישה- הפכו מחזור הווסת של האישה וטבעה הפראי למשהו אפל, טמא ובלתי נשלט. כמו שמציינת לואיז היי כי הסיבה התודעתית הנפוצה לתסמונת הקדם וסתית היא מסירת השלטון לבלבול, כלומר לאנשים ולא לידע קולקטיבי קדום ועתיק שזורם בנו הנשים והענקת כוח להשפעות חיצוניות בעיקר אלו של המדיה כיום שמציירת את הוסת החודשית כמשהו לא סטרילי (דם הוסת זה לא נוזל ג’ל כחול) לא פלא שמרבית הנשים תופסות את המחזור שלהן כמטרד וחשות דחייה עצמית בימי הווסת.

אח המשימות שלי בעבודה עם נשים היא לטפח את החיבור לנשיות הפראית, הטבעית, הלא מפולטרת ולקבל באהבה את התהליכים הנשיים ואת השלבים השונים במחזוריות חייה של אישה.

הטיפול באמצעות פרחי באך יתמקד בהקלה על הלחץ והחרדה וטיפול בהפרעה/ הפרעות רגשיות שמשמבשות את המחזור החודשי. למשל, תפוח בר תינתן לניקוי המחשבות השלישיות בנוגע לווסת החודשית, תמצית בשמת עבור העצבנות וחוסר הסבלנות, חרדל לתחושות דיכאוניות ועצובות שיורדדות כענן אפל ללא סיבה נראית לעין ואגוז להגנה מפני השפעות חיצוניות.

לקרוא עוד הטיפול הרגשי באמצעות פרחי באך: תסמונת קדם וסתית (PMS) – טיפול טבעי

שאלות נפוצות

לפרטים נוספים – צרי קשר עוד היום

או השאירי פרטים ואחזור אלייך בהקדם

משהו השתבש, נסי שוב בבקשה
הודעתך נשלחה בהצלחה, אצור איתך קשר בהקדם
0
  0
  הסל שלך
  העגלה שלך ריקהחזרה לחנות
  ×
  %d